Biológiai, földrajzi, földtudományi és matematikai szakgyűjtemény

Dokumentumtípus:
Megközelítés:
ELTE Lágymányosi Campus, Déli tömb 1.em. 809.
Kiemelt tárgyszavak:

munkatársak: Kostka Dóra Veronika, Solti Rebeka

telefon: 372-2500 / 8568

Biológiai tudományági szakgyűjtemény

2001-ben a 12 biológus tanszék könyvtárait összevonták és  így az állományok ismét  egy helyre a Kari Könyvtárba kerültek.

A szakterület értékes muzeális állománnyal rendelkezik, melynek számos kötete még az eredeti egyetemről való. Ezek egyike Melius Juhász Péter „Herbarium”-a 1578-ból és Basilius Bessler „Plantarum Horti Eystattensis” c. műve 1613-ból.

A biológus szakterület gyűjtőköre kapcsolódik a meglévő tanszékek oktatási és kutatási irányaihoz és társtudományaikhoz. Főbb gyűjtőkörök: antropológia, fehérje- és géntechnológia, neurofiziológia, etológia, molekuláris sejtbiológia, immunológia, ökológia, növénytan és mikrobiológia, állat- és növényrendszertan, ezek határterületei, valamint biológus kézikönyvek és lexikonok. E témákban a könyvtár igyekszik teljességre törekedni.

A tanszék oktatói, kutatói számos könyvet, jegyzetet írnak és jelentetnek meg, amelyekkel az oktatást és a kutatást segítik. Ezenkívül tanszéki folyóiratok kiadására is sor kerül. /Opuscula Zoologica – Állatrendszertani Tanszék, Community Ecology –  Növény- rendszertani Tanszék, Humanbiologia Budapestiensis – Embertani Tanszék./ A  gyűjteménybe l64 külföldi és 19 hazai biológus szakfolyóirat jár.

Földrajzi tudományági szakgyűjtemény

2001 augusztusáig a Földrajzi Könyvtár az ELTE könyvtári hálózatának tagkönyvtáraként, három földrajzi tanszék oktatóit és hallgatóit kiszolgáló tanszékcsoporti könyvtárként működött.

A könyvtár gyűjtőköre a legkülönfélébb tudományágakra terjed ki. Fő gyűjtőköre földrajztudomány, regionális tudomány. Mellékgyűjtőköréhez a földrajz már említett rokon- és segédtudományai tartoznak. 1994-ben egy 10 fős olvasótermet alakítottunk ki, pályázati pénzből új asztalokat és székeket is vásárolva.

A földrajztudomány oktatásában kiemelt jelentősége van a hallgatók irodalomkutatásának, házi dolgozatok írásának. Így a hallgatók igen intenzíven használták a tanszékcsoporti könyvtárat, évről-évre változó témákban kutatva. A tankönyveket, jegyzeteket lehetőség szerint több példányban vásároltuk meg. 2001-ben az összes ellátandó hallgató 468 fő volt, a beiratkozottak száma augusztusig 426 főt tett ki.

A leltári állomány 2001 dec. 31.-én 51 646 kötet tartós megőrzésű dokumentum volt. 53 féle kurrens külföldi folyóirat járt a könyvtárba. 67 cserepartner küld rendszeresen kiadványokat.